Polacy nie czytają książek! Biblioteka Narodowa podała dramatyczne dane

0
718

38 procent Polaków w ostatnim roku przeczytało przynajmniej jedną książkę – wynika z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej o czytelnictwie, o której poinformował dyrektor Biblioteki Tomasz Makowski w Jedynce. 

Poziom czytelnictwa w Polsce, mierzony metodami Biblioteki Narodowej, nie jest powodem do chwały. W dobie wirtualnych treści domowe biblioteki są passe.

Zdaniem dyrektora BN nie można jednak mówić o kryzysie czytelnictwa w Polsce. – Użycie słów „kryzys czytelnictwa” sugeruje, że kiedyś społeczeństwo czytało, a teraz przestało czytać. A prawda jest taka, że pod tym względem w Polsce nigdy nie było zadowalająco – uważa Makowski.

Dyrektor Makowski powiedział, że poziom czytelnictwa w Polsce ustabilizował się, ale na niskim poziomie. Tylko 9% Polaków przeczytało w ciągu roku co najmniej 7 książek.

POSŁUCHAJ TAKŻE: Japoński chór zaśpiewał hymn Polski. Posłuchajcie genialne wykonanie!

Według Tomasza Makowskiego, otoczenie ma duży wpływ na poziom czytelnictwa.

– Jeśli dorośli w rodzinie czytają, jeśli książki stoją w domu na półkach, to rzeczywiście będziemy je czytać. Natomiast jeśli nie czytają, tylko w 13% znajdziemy w takiej rodzinie czytelników. Wyraźniej widać to w grupie rówieśniczej. Jeżeli nie mamy czytających przyjaciół czy znajomych, to tylko w 5% będziemy czytelnikami – powiedział Makowski.

Młodzi ludzie po skończeniu szkoły przestają czytać

Gość Jedynki stwierdził, że kluczowym powodem niskiego czytelnictwa w Polsce jest to, że młodzież nie sięga po żadne książki po skończeniu szkoły.

– Głównym powodem niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce jest to, że dzieci i młodzież nie kojarzą czytania z dorosłością, tylko ze szkołą. Jak kończą szkołę to przestają czytać – mówił Tomasz Makowski.

Dyrektor BN dodał także, że inwestycje w biblioteki są bardzo opłacalne w sensie społecznym. Są bowiem przystanią społeczeństwa, do której każdy może przyjść i spędzić czas tak, jak chce. Polacy czytają najczęściej romans i kryminały.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa, tvp.info
Zdjęcie główne: pixabay.com