Pokaz specjalny – Pablo Picasso

0
810

fot: źródło

Nie ma mowy o replikach czy podróbkach – prawdziwe prace najpopularniejszego, surrealistycznego twórcy, znajdują się w Muzeum Narodowym w Warszawie! Obrazy Pabla Picasso można oglądać jeszcze przez kilka najbliższych dni.

W Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć aż 30 (!) prac Pabla Picassa – zarówno ceramikę, jak i grafiki ze zbiorów MNW. To naprawdę wyjątkowa okazja, ponieważ tylko teraz macie okazję zapoznać się z dziełami artysty, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Pokaz specjalny trwa od 12 lutego do 24 lutego, dlatego zostały jeszcze 4 dni, aby skorzystać z tej niepowtarzalnej okazji i przyjrzeć się dziełom surrealistycznego mistrza. Ponadto, pokaz stanowi inaugurację cyklu Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie, w ramach którego Muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich magazynów.

fot: źródło

Przeczytaj: W Kalifornii można kupić psa tylko ze schroniska!

Na ten wyjątkowy pokaz wybrano 10 talerzy z wizerunkami twarzy i tymi, które przedstawiają martwą naturę. Wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką, a co najlepsze – istnieją TYLKO w pojedynczych egzemplarzach! Przypominamy, że późniejsze twory Picasso były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do nawet 500 identycznych kopii! Na pokazie znajdą się również grafiki Picassa z kolekcji muzealnej, gdzie w większości są to litografie – w tym aż 14 prac z najdłuższego stworzonego przez niego cyklu, jakim jest Kobieta w fotelu (1948–1949). Françoise Gilot, bohaterka owego cyklu, była ówczesną towarzyszką życia artysty. Co ciekawe, sportretowano ją między innymi w przywiezionym z Polski, zakopiańskim kożuchu. Ponadto, wśród prezentowanych litografii, znajdzie się również martwa natura – np. interesująca grafika przedstawiająca dzban i owoce, najprawdopodobniej narysowana palcem na kamieniu litograficznym. Oprócz tego, pojawią się również dwa barwne linoryty z 1962 roku, które artysta odbił własnoręcznie: Popiersie kobiety w kapeluszu (portret drugiej żony Picassa, Jacqueline Roque) i Śniadanie na trawie (według obrazu Édouarda Maneta). Owe eksponaty podarował Henry Kahnweiler, przyjaciel artysty i jednocześnie kolekcjoner jego dzieł. Będzie można również zobaczyć rysunek Dziewczyna polska (1948), przedstawiający młodą kobietę w chuście – jedyny rysunek Picassa w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

fot: źródło

Sprawdź: f7krakow

Odwiedziliście już Muzeum Narodowe w Warszawie? Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to szybko nadrabiajcie zaległości! Pozostały jeszcze cztery dni – wykorzystajcie ten czas!

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.