27 stycznia na ulice Warszawy, wyjechał tramwaj z gwiazdą Dawida

0
821

fot: źródło

W minioną niedzielę, tj. 27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, na ulice Warszawy wyjechał tramwaj z gwiazdą Dawida. Zabytkowy pojazd kursował w rejonie dawnego getta.

Pomysłodawcą tramwaju z gwiazdą Dawida jest Fundacja Shalom, która również organizowała oficjalne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu pod patronatem prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Z kolei za udostępnienie specjalnego, zabytkowego tramwaju, odpowiedzialna jest firma Tramwaje Warszawskie, która była współorganizatorem wydarzenia. Tramwaj z gwiazdą Dawida miał przypominać mieszkańcom Warszawy o tym, kto był kiedyś ich „sąsiadem”, a także w jaki sposób owi sąsiedzi w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w gettach i obozach zagłady.

fot: źródło

Przeczytaj: Międzynarodowy Dzień Pizzy 2019!

Ten wyjątkowy, zabytkowy tramwaj, na ulicach Warszawy pojawił się w samo południe. Oczywiście, był to tramwaj, który nie przewoził pasażerów, a kursował do godziny 18:00 następującą trasą: Plac Narutowicza – Filtrowa– Nowowiejska – Marszałkowska –Andersa – Stawki – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Metro Marymont – Popiełuszki – al. Jana Pawła II – Okopowa – Towarowa – Plac Zawiszy – Plac Narutowicza. Oprócz zabytkowego tramwaju z gwiazdą Dawida, Fundacja Shalom wyszła z inicjatywą zapalenia „Światła Pamięci”, czyli postawienie zapalonych świec w oknach domów o godzinie 18:00.

Płomień świec w oknach wszystkich domów będzie symbolizował naszą solidarność z ofiarami zagłady. Zawsze będziemy pamiętać. Bo my jesteśmy Pamięcią. Będziemy jej strzec przed zapomnieniem i koszmarem Zagłady” – tak przesłanie akcji „Światło Pamięci” – Fundacja Shalom

fot: źródło

Sprawdź: f7krakow

Widzieliście tramwaj, który przejeżdżał ulicami Warszawy? Co uważacie o takim pomyśle uczczenia pamięci o ofiarach Holokaustu?

Nie wiesz, jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się! Kliknij tutaj: klik.